neljapäev, 22. juuli 2010

Maailma tekke juures

Vilsandi on tore saar, vaadata on seal täpselt kaks asja- Vilsandi majakas koos abihoonetega ja paadikuur, kus omal ajal seisis kümnemeheline sõudepaat. Tegemist oli nn. päästejaamaga, kui hädalised merel lükati paat vette ja mindi appi.

Vilsandi päästejaam

Vilsandilt aerutasime 300 m läände Alumisele Vaikale, mis tuntud oma linnuhotellide poolest. Omal ajal olevat need sinna loonud Artur Toom. Kakerdasime laiul ringi ja vaatasime linnuhotelle, mis olid eelkõige rajatud hahkadele.

Vasakul päästejaam, keskel Vilsandi majakas

Ööseks maandusime Loonalaiu lääne ossa. Tormid olid seda maajuppi tublisti kujundanud. Kogu rand oli klibuvalline. Öö magasime klibul, lageda taeva all, ei raasugi sääski!

Loonalaiul on põnev minevik. Saarel on elanud omal ajal kapten Peeter All, kes mõisnikuga polevat hästi läbi saanud ja sellepärast saadetud Loonalaiule. Mees sest ei heitunud, hakkas adruvallidel varajast kartulit kasvatama. Adruvallid soojenesid ruttu ülesse ja päikest on ses Eesti piirkonnas kõige rohkem. Oma kartuli müüs kapten All Riia turul. Varanatukese kogunedes ostis ta endale kaks tuukriülikonda. Sukeldudes tõi ta vanadelt laevadelt välja vanamoodsat porteselani ja muud antiikset kraami. Seda müüs Peterburis. Seal sai ta tunnustatud meheks ja ainult tutvuste kaudu olevat tema kaupa saadud. Esimene eesti soost meest kellest tehtud foto ja esimene mees Saaremaal, kes omale raudlaeva ostis.

Hommik pommitas päiksega. Kajakiga merel natukenegi jahedust ja tuult.

Suund Savala laiule, kust kõndisime kõige nooremale laiule Eestis - Uus- Nootamaale. Siin pidavat maailma looma. Ja kui selge vesi siin on!

Läänt avastas,
Triin

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar